HALI RENGİ NASIL SEÇİLİR ?

Halı Rengi Nasıl Seçilir ?

Bazı iç mekan tasarımcıları dekorasyona önce halıyı seçerek başlamayı, mekandaki tüm ögelerin daha sonra seçilerek halıyı tamamlamasını tavsiye ediyor. Bu tavsiye halının dekorasyonda ne kadar önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Elbette her zaman işe halıyı seçerek başlamak mümkün değil. Çoğu zaman çoktan dekore edilmiş evinize ya da ofisinize halı seçmeniz gerekiyor. Peki boyutları ile dekorasyonun en büyük parçası olan halı seçiminde renkler ne kadar önemli? Halı rengi nasıl seçilmeli? 

İşte halı rengi seçmeyi kolaylaştıracak ipuçları:

Tek renk mi? Desenli mi?

Söz konusu halılar olunca sizi bekleyen birden çok seçenek var. Bunca seçenek arasında kaybolmamak için ilk önce halıyı kullanacağınız odaya tek renk mi, yoksa desenli bir halı mı alacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Eğer odanızdaki mobilya döşemeleri, perdeler ve minderler gibi ögelerde birden çok desen bir arada kullanılıyorsa, karmaşayı azaltmak için tek renk halılar seçmenizde fayda var. Kendinden desenli tek renk halılar, birbirine çok yakın tonlardan oluşan ve nötr renklerin yoğunlaştığı halıları bol desenli odalarınızda iç rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Eğer mobilya döşemelerinizde tek renk yoğunlukta ise, desenler minder ve perde gibi aksesuarlarda kullanılmışsa, desenli bir halı seçebilirsiniz. Desenli halınızı seçerken üzerindeki en baskın veya ikincil rengin mobilya döşemelerinizdeki renkte olmasına önem vermelisiniz.

Renklerin Sağladığı Etkileri Öğrenin!

Renkler bir odayı resmi, enerjik, sıcak ya da soğuk gösterebiliyor. Bu nedenle hem dekorasyonda hem de halı seçiminde renklerin sağladığı etkileri bilmekte fayda var. Yaşadığınız mekanda samimi bir hava oluşturmak isterseniz, halınızda bordo, orman yeşili, çikolata kahvesi, mor, defne yaprağı rengi gibi derin ve zengin renkler kullanabilirsiniz. Küçük mekanları daha geniş göstermek için ise açık renk halıları kullanmayı tercih etmelisiniz. Duvarlarınızda sarı, turuncu ya da kırmızı gibi sıcak ve enerjik renkler seçtiyseniz, açık pastel renkteki halılarla etkileyici bir kontrast sağlayabilirsiniz.

Pastel renklere sahip halıların kullanıldıkları mekana huzur katarak, yoğun renk ve desen kullanılmış odalarda denge sağladığını aklınızdan çıkarmayın. Yatak odası gibi sakinliği aradığınız mekanlarda hem oda dekorasyonunun genelinde hem de halı rengi seçiminizde mavi, turkuaz, yeşil, eflatun gibi soğuk renkleri ön plana çıkarabilirsiniz. İster evinizde ister ofisinizde resmi bir atmosfer oluşturmak isterseniz ağır desenli halılar kullanmalısınız. Zümrüt, yeşim, yakut gibi renklere sahip Buhara modeli halıları ciddi bir dekorasyon için rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Zemin Renginizi Aklınızda Çıkarmayın!

Mobilya, minder, perde ve duvar rengi kadar zemin renginizin de önemli olduğunu unutmayın. Parke, seramik ya da taş döşeme zeminlerinize desenli bir halı seçtiyseniz, zemin ile kontrast oluşturacak bir renkte olmasına dikkat edin. Örneğin, koyu kahve parkeler ile zebra ya da siyah beyaz zigzag desenleri kullanarak şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Odanızdaki mobilyaları, minderleri ya da perdeleri ön plana çıkarmak istiyorsanız, zemin rengi ile aynı tonlara sahip bir halı seçerek onu görünmez hale getirebilirsiniz. Böylece odanızda gözlerin halıya kaymasını önleyerek, dikkatleri öne çıkarmak istediğiniz parçada çekebilirsiniz.

 

HALI TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Her ne kadar elektrikli süpürge ile düzenli olarak kir ve tozdan arındırılmaya çalışılsa da halılar, derinlerine nüfus etmiş tozlar nedeniyle zaman zaman temizlenmelidir. Silme ya da yıkama yoluyla yapılan bu temizlikte, öncelikle dikkate alınması gereken nokta, halının çeşidi ve malzemesidir. Halıya uygun temizlik malzemesi kullanılmaz ya da uygun temizlik yöntemi yapılmazsa kirler temizlenmez hatta halıya zarar verilebilir.

Farklı Halı Çeşitlerine Göre Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Yün halı, makine halı ya da peluş-tüylü halı temizliği küçük detaylar ile birbirinden ayrılır. Yün halı temizliği, malzemenin hassas yapısı nedeniyle en nazik şekilde yapılmalıdır. Bu nedenle bu tip halılarda yıkama değil silme işlemi yapmak daha doğrudur. Yünlü halılar için özel olarak hazırlanan halı şampuanları ya da yünlü kumaşlar için hazırlanan deterjanlar ile halınızı nazikçe silerek temizlemeniz gerekir. Çok sıcak su kullanmak, silerken yün dokuyu çok fazla ıslatmak, leke çıkarmak için sirke gibi doğal ürünler yerine yüksek kimyasal içerikli ürünler kullanmak halınızın ömrünü kısaltır. Yünlü halı, hafif nemli bir bez ve uygun bir deterjan ile temizlenirse, doğrudan güneş ışığı almadan kurutulursa daha uzun yıllar kullanılabilir.

Makine halı temizliği, diğer halı türlerine göre daha kolay yapılır. Halının kir durumuna göre silme ya da yıkama işlemi uygulanabilir. Elektrikli süpürge ile düzenli temizlik yapıldığında silme işlemi ile halı uzun süre temiz tutulabilir. Ancak halının belirli periyotlarda yıkanması, derinlemesine bir temizlik sağlar. Silme ya da yıkama işlemi, halının renklerine zarar gelmemesi için doğal Arap sabunları ya da doğal halı şampuanları ile yapılabilir.

Uzun tüylere sahip, peluş halılar, yün halılar kadar hassas olmasa da temizliği en zor halı türleri arasındadır. Bunun nedeni uzun tüylerin kirleri içine hapsetmesi ve kiri saklamasıdır. Halının kiri uzun süre anlaşılamayacağından peluş halılarda temizlik için belli bir rutin geliştirilmeli ve kirli görünmese dahi halı silinmelidir. Uzun tüylere sahip halılarda yıkama işlemi de yapılabilir. Bu işlem sırasında tüylerin sertleşmemesi için özel hazırlanmış halı şampuanları ve yumuşatıcılar kullanılması daha iyi olacaktır.

Halı Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Halı temizliği sırasında ya da sonrasında dikkat edilmesi gereken püf noktalar, hem daha iyi bir temizlik yapılmasına hem de halının zarar görmemesine yardımcı olacaktır. İşinizi kolaylaştıracak ve halınızın ömrünü uzatarak püf noktalarını sıralamamız gerekirse;

-Kimyasal içeriği yüksek ürünlerden uzak durulmalı, mümkün olduğunda doğal içerikli ürünler kullanılmalıdır.

-Bakterilerin ve maykların yok edilmesi, kötü kokuların giderilmesi için karbonat, lekeler için tuzlu sirke, yağlı lekeler içinse soda ve mısır nişastası oldukça etkilidir.

-Sakız, şeker gibi yapışkan lekelerde buz küpleriyle halıya pres yapmak lekesinin soğumasını ve daha sonra parçalanıp kolayca sökülmesini sağlar.

-Lekeli bölgede temizlik yaparken önce kuru bir bezle pres yapılması, lekenin tampon hareketlerle silinmesi ve ardından etkili leke çıkarıcıyı sürülmesi bu lekeyi yayılmadan yok eder.

-Islak şekilde sildiğiniz ya da yıkadığınız halı, hemen kurutulmalıdır. Ancak güneş ışığına maruz bırakıp renklerinin solmasına da izin verilmemelidir.

 

7 ADIMDA HALI LEKESİ ÇIKARMA
Sadece 7 Adımda Halı Leke Çıkartma 

Her evde bulunan halılar, pek çok nedenden ötürü kirlenebiliyor. Bazense lekelerle baş etmek oldukça ciddi bir mesele hâline geliyor. Eğer nasıl yapacağınızı bilirseniz halı lekesinden kurtulmanın aslında çok kolay olduğunu görebilirsiniz.

Halı lekeleriyle uğraşırken birçok farklı metot deneseniz de en etkilisi, halı leke çıkartma amaçlı olarak özel üretilmiş kimyasal leke çıkarıcılardan faydalanmak oluyor. Ancak, ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar, doğru yöntem kullanılmadığı sürece onlar da lekeyi bir dereceye kadar çıkarabiliyor. Hangi kimyasalı, hangi solüsyonu ya da hangi özel halı leke çıkartma formülünü kullanıyor olursanız olun uygulama işlemini doğru yapmayı; etkili halı temizliğinin nasıl yapıldığını bilmeniz gerekiyor.

Aşağıdaki adımları izlerseniz doğru halı temizliğinin nasıl yapıldığını kolaylıkla görebilir; en zorlu lekelerden bile kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

1.Adım

1. Adım

Öncelikle, lekenin bulunduğu yeri sıvıdan, kirlerden ya da kalıntılardan mümkün olduğunca arındırmaya çalışmalısınız. Herhangi bir leke çıkarıcı solüsyon uygulamadan önce leke yüzeyinde katı hâlde hiçbir parçacık kalmamasına özellikle dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde kalıntıların halının derinliklerine gömülmesine neden olabilirsiniz.

Bunun için, lekeli bölgeyi elektrikli süpürgeyle temizleyiniz, yapışmış maddeleri bir bıçakla kazıyınız ve fazla sıvıyı bir kağıt havluyla çektiriniz.
2.Adım

2. Adım

Kuru bir bez parçasıyla lekeli kısmı parmaklarınız arasında yukarıya doğru büzerek iyice kurulamalısınız. Bu işlemi, lekeyi dağıtmamak adına dışarıdan lekenin merkezine doğru yapmalısınız. Lekeli kısmı, ovmamalısınız. Yoksa leke, daha da dağılabilir. Ama aşağıdan yukarıya doğru büzerek çekerseniz lekeli kısım da üstte, merkezde toplanacaktır.

Bu işlemi yaparken beyaz bir bez parçası ya da havlu kullanınız. Renkli malzemeler, boya vererek lekenin daha da artmasına neden olabilir.
3.Adım

3. Adım

Lekeli bölgeye halı leke giderici uygulamalısınız. Lekeye, sıvı solüsyonu uygularken çok fazla ıslatmamalısınız.

Marketlerin, özellikle halı lekesi giderici reyonlarından satın aldığınız solüsyonları kullanınız. Solüsyonun içinde beyazlatıcı olmadığından emin olunuz.

4.Adım

4. Adım

Solüsyonun en az 10 dakika ya da leke çıkarıcının etiketinde yazan süre boyunca lekeye nüfuz edebilmesi için beklemelisiniz.

Çocukları ve evcil hayvanlarınızı bu solüsyondan uzak tutunuz; zira içeriklerindeki kimyasallar çocuklar ve hayvanlar için ciddi sağlık sorunlarına yola açabilir.

5.Adım

5. Adım

Lekeli bölgeye uygulamış olduğunuz solüsyonu yine “Adım 2”deki teknikle temiz ve kuru bir bez kullanarak ve yukarıya doğru büzerek, dikkatlice temizlemelisiniz. Leke hâlâ duruyorsa, solüsyon uygulama işlemini tekrar etmelisiniz.

Yanınızda birkaç parça temiz ve kuru bez bulundurunuz. Aynı işlemi, lekeden tamamen kurtulana kadar birkaç kez yinelemeniz gerekebilir. Solüsyon uygularken hiçbir seferinde lekeyi fazla ıslatmamaya çalışınız. Gereğinden fazla ıslanırsa hemen bölgenin fazla sıvısını ovalamadan beze çektiriniz.

6.Adım

6. Adım

Bir lif, el bezi ya da yine kuru bir havlu yardımıyla temiz su kullanarak yeni temizlemiş olduğunuz alanı durulamalısınız. Ardından da kağıt havlu ya da başka bir kuru bezle kurulamalısınız.

Eğer durularken hâlâ bir kısım partikül, halınıza yapışmış olarak duruyorsa durulama suyuna 1 çay kaşığı beyaz sirke eklemeyi düşünmelisiniz.

7.Adım

7. Adım

Bunların ardından ise hemen bir elektrikli süpürgeyle bölgeyi iyice temizlemelisiniz.

Böylece halınız, kendini kısa sürede toparlayacaktır.

 

 

 

 

NEDEN DİJİTAL BASKILI HALI
Neden Dijital Baskı Halı?

Bir evi ev yapan, ona sıcaklığını veren halılar, evlerin vazgeçilmezini oluşturuyor. Zevkinize ve tarzınıza uygun olarak evinize aldığınız halı; yalıtım yaparak evin ısı kontrolüne yardımcı olurken ev dekorasyonunu da tamamlayan bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Yaptığı ses izolasyonuyla gürültüyü engelleyen, onlarca farklı desen ve dokuma ile birbirinden ayrılan halılar arasında son yıllarda öne çıkan bir halı çeşidi ise oldukça talep görüyor: dijital baskılı halı.

Dijital Baskı Halı Nedir?

Dijital baskı halılar, halınızın zevkinize göre tasarlanmasına olanak tanıyor. Zevkle aldığınız eşyaları tamamlayacak halıları artık kendiniz tasarlayabilir, dilediğiniz odaya sererek dekorasyonunuzu güzelleştirebilirsiniz. Evini yenileyen ya da ev kuran her çiftin en büyük sorunlarından biri olan halı seçimi, şimdilerde çok da önemli bir sorun değil. Mağaza mağaza gezip bir halının desenini, diğer halının rengini beğendiğiniz günlere artık son! Çünkü baskılı halı ile kendi tasarımınızı, dilediğiniz renk ve şekillerle hatta beğendiğiniz fotoğraf veya logolarla hazırlayıp tam da size uygun bir halıya sahip olabilirsiniz.

Baskılı halı modelleri, zengin bir ürün yelpazesi ve çeşitlilik sunuyor. Otel ve iş yerleri için düşünülebilecek logolu, armalı halı modelleri tasarlayabileceğiniz gibi çocuğunuzun odasına oyun kurabileceği bir yaratıcı bir desen ya da tam da odanıza, perdelerinize uyan bir başka desende halı tasarlamanız mümkün. Halılara yapılan baskı yüksek çözünürlüklü olduğu için hayalinizdeki tasarımın uygulanmaması ya da görüntüde sorunlar bulunması riski de ortadan kalkıyor. 

Dijital Baskılı Halı Kullanan ve Almayı Düşünen Var mı?

Dijital baskılı halılar, kullananlardan tam not alıyor. Çünkü dokuma sıklığı, yumuşaklık ve kolay temizlik imkanı gibi önemli detaylarda klasik ve kaliteli dokuma halılardan hiçbir farklılık göstermiyorlar. Üstelik fiyat olarak kıyaslandığında, diğer halılardan çok daha ucuzlar.

Dijital baskı halı seçenekleri arasında kaymayı önlemek için kaydırmaz taban olarak tasarlanabilen modellerin yanı sıra polyamid özelliği bulunan ürünler de bulunuyor. Dayanıklı naylon ip kullanılarak üretilen polyamid halılar, uzun yıllar kullanılabiliyor. Özellikle çocuk odaları için ideal olan bu halılar, zaman içinde; sökülme, dökülme, yıpranma yapmıyor. Yani, kendi tasarladığınız halınız yıllar boyu sizinle kalıyor!

Dijital Baskılı Halıların Genel Özellikleri

Baskılı halıların birden çok özelliği var. Öncelikle yüksek kaliteli ipliklerle üretilen bu halıların renkleri daha parlak görünüyor ve yumuşak dokularıyla öne çıkıyorlar. Tasarımı ve görünümü tamamen sizin zevkinize ve ihtiyacınıza göre hazırlanan halılar bu özellikleriyle daha fazla alanda kullanılabiliyor. Çeşitli simgeler, logolar, fotoğraflar ve desenlerle tasarlayabileceğiniz halılar; iş yerlerinde, otellerde, lokantalarda, camilerde ve elbetteki evin farklı odalarında kullanılabiliyor. Dijital baskı halılar, canlı renk ve tasarımlarıyla herkesi büyülüyor. Dilerseniz fotoğrafınızı, dilerseniz en sevdiğiniz renkleri kullanabileceğiniz halıların üzerine yazı da yazdırabilirsiniz. 

Halının onu kullanacak kişi tarafından tasarlanması, baskılı halıyı diğer halı çeşitlerinden ayıran en büyük özellik. Çünkü bir evin nasıl bir halıya ihtiyacı olduğunu en iyi bilen kişi, o halıyı kullanacak kişi oluyor. Hayalinizdeki halıyı evinize getiren dijital baskı halılar, sizi klasik desenlerin dışına çıkaran bir kurtarıcı haline geliyor. Yıllardır görmekten sıkıldığınız göbekli, klasik desenli, her yeri eskimiş halınızı değiştirmenin tam sırası. Odanıza bir bakın, koltuk ve perde renklerini gözden geçirin. Sonrasında hayalinizdeki deseni bulun ve tasarlayın!

Baskılı halıların diğer bir özelliği kolay temizlenebilir olması. Kaliteli ip yapısı sayesinde kolayca süpürülebilen halıyı temizlemek için arada bir silmek yeterli oluyor. Polyamid özelliği gösteren ve kolay temizlenebilen halının bir başka avantajı ise oldukça dayanıklı olması. Son teknoloji kullanılarak üretilen bu halılar, kalıcı renklerini ve yumuşaklıklarını yıllarca koruyor. Bu özelliği ile evlerin yanı sıra iş yerlerinde de uygun bir alternatif olan baskılı halıları denemenin tam sırası! Tasarlayın ve serin, hepsi bu!